Scewoli jak pielęgnować i uprawiać? Kwiat balkonowy wart Twojej uwagi
Dom

Scewola jak pielęgnować i uprawiać? Kwiat balkonowy wart Twojej uwagi

Szukasz pięknych kwiatów na balkon? Czy szukasz kwiatów, które dodadzą piękna i wyjątkowego charakteru? Jeśli tak, to na pewno zainteresuje Cię Scewola. Ta niezwykle atrakcyjna, ale też prosta w uprawie i odporna na warunki atmosferyczne roślina stworzy piękny akcent na Twoim balkonie. W artykule postaramy się przybliżyć nie tylko jej cechy, ale również zasady jej pielęgnacji. Od przycinania, poprzez regularne podlewanie, po odpowiednie zasady zimowania. Ta kwiatowa gwiazda może stać się prawdziwym magnesem dla różnorodnych owadów, przyciągając je swoim intensywnym fioletowym kolorem i nektarem. Zapraszamy

Co to za kwiat Scewola?

Scewola to popularna nazwa gatunków roślin z rodziny goździkowatych. Kwiat ten pochodzi z Australii, a nazwa gatunku pochodzi od polskiego botanika Józefa Warszewicza, który po raz pierwszy opisał te rośliny. Szczególnie ceniona za swoje piękne, niebiesko-fioletowe kwiaty, mające unikalny, trójdzielny kształt. Kwiat radzi sobie w środowisku od wilgotnych lasów tropikalnych po suche obszary pustynne.

Rosnąca na sztywnych pędach Scewola charakteryzuje się szarozielonymi liśćmi o nietypowe kształcie i strukturze, które osiągają do 10 cm długości. Kwitnie od wiosny do jesieni, wydzielając przy tym słodki, delikatny zapach. Kwiaty są niewielkie o średnicy do 3 cm i złożone z pięciu płatków tworząc kształt wachlarza. Roślina ta jest łatwa w uprawie, toleruje różne warunki klimatyczne i glebowe, dzięki czemu jest stałym wyborem zarówno wśród profesjonalnych ogrodników, jak i amatorów. x

Jak wygląda scewola wachlarzowata (scaevola aemula)?

Scewola wachlarzowata to roślina o oryginalnym wyglądzie. Jej kwiaty przypominają wachlarzyk złożony z 5 płatków, stąd też jej nazwa. Wśród odmian scewoli możemy znaleźć kwiaty w różnych odcieniach błękitu i fioletu, ale są także odmiany o kwiatach białych. Kwitnienie trwa od czerwca do późnej jesieni, dzięki czemu przez całe lato możemy cieszyć się pięknem tych niezwykłych kwiatów.

Jakie są warunki uprawy scewoli?

Scewola jest rośliną łatwą w uprawie. Rośnie dobrze na ziemi ogrodowej, ale dobrze czuje się w glebie o lekko kwaśnym lub kwaśnym odczynie pH. Scewola preferuje stanowiska słoneczne, ale radzi sobie także w półcieniu. Aby uzyskać kwaśne podłoże, można użyć mieszanki ziemi ogrodowej, torfu i piasku.

Jak sadzić scewolę?

Scewolę można sadzić w donicach, koszach wiszących lub na rabatach. Przed posadzeniem warto pamiętać o drenażu na dnie doniczki, który zapobiegnie zaleganiu wody. Sadzić scewolę można od ostatnich wiosennych przymrozków, a roślina ta bujnie rośnie i kwitnie aż do pierwszych jesiennych przymrozków.

Jakie są zasady pielęgnacji scewoli?

 Scewola, również znana jako greka, to roślina ozdobna, która jest popularna w wielu domach i balkonach ze względu na piękne fioletowe liście. Pielęgnacja scewoli nie wymaga dużego nakładu pracy, ale jest kilka zasad, które sprawią, że kwiat będzie pięknie rosnął. Scewola preferuje jasne, ale nie bezpośrednie światło słoneczne, więc najlepszym miejscem dla niej będzie blisko okna. Woda jest ważna dla prawidłowego wzrostu scewoli i musi być dobrze dawkowana – za duża ilość może spowodować gnicie korzeni.

Odpowiednie podlewanie jest ważne dla zdrowia scewoli. Roślina ta nie znosi przelania, dlatego trzeba tego pilnować i unikać. Przed podlaniem wystarczy wsadzić palec w głąb ziemi, aby sprawdzić, czy jest sucho czy występuje odpowiednia wilgotność. Jeśli gleba jest wilgotna, oznacza to, że woda nadal jest dostępna dla korzeni i nie należy podlewać. Scewola dobrze znosi lekko suchą glebę między podlewaniami. Tropikalne pochodzenie sprawia, że kwiat lubi wysoką wilgotność powietrza i warto jest ją od czasu do czasu spryskać wodą. Ostatnim elementem, aby kwiat był piękny to regularne przycinanie, aby pojawiały się regularne nowe kwiaty na miejsce zaschniętych liści i kwiatów.

Jakie są zasady pielęgnacji scewoli

Jak rozmnażać scewolę?

Rozmnażanie scewoli najbardziej efektywne polega na podział rośliny. Wiosną, kiedy roślina wznowi swój wzrost należy delikatnie wyjąć ją z doniczki i podzielić na kilka części. Każda z części powinna mieć co najmniej jeden silny korzeń i część łodygi. Następnie umieszczamy te części w oddzielnych doniczkach z odpowiednim podłożem i regularnie podlewamy. Ważne jest, aby zapewnić każdej młodej roślinie odpowiednie warunki do wzrostu, w tym dostateczną ilość światła i wilgoci. 

Jak podlewać scewolę?

Podlewanie scewoli jest bardzo ważne. W upalne dni powinniśmy podlewać ją codziennie, natomiast w mniej gorące dni – co 2-3 dni. Warto jednak pamiętać, że scewola nie lubi nadmiaru wody, więc należy unikać zalegania wody w doniczce.

Jak nawozić scewolę?

Scewola wymaga nawozu bogatego w składniki mineralne w okresie intensywnego wzrostu i kwitnienia. Doświadczeni ogrodnicy używają nawozu wieloskładnikowego dla roślin kwitnących lub specjalistycznego nawozu dla rododendronów. Nawożenie powinno odbywać się co dwa tygodnie od wiosny do wczesnej jesieni. Tutaj uwaga – należy uważać z nawozem (nie przesadzić), ponieważ można tym przypalić korzenie rośliny. 

Jak przezimować scewolę?

Scewola to roślina jednoroczna, jednak pod odpowiednimi warunkami może przetrwać zimę. Aby przezimować scewolę, należy ją przyciąć i przenieść do jasnego pomieszczenia, gdzie temperatura nie spada poniżej 5°C.

Odmiany scewoli – jak wyglądają i jak się różnią?

Scewola to roślina wyjątkowa, która ma wiele różnych odmianach. Różnią się one przede wszystkim barwą liści, formą krzewu, a także okresem kwitnienia. Scewola może dorosnąć do półtora metra wysokości, zaś jej kwiaty utrzymane są w chłodnych tonacjach błękitu, purpury, czy fioletu. Poniżej znajdują się 3 najpopularniejsze odmiany tego kwiatu:

1. Scewola „Blue Wonder” –  pozytywnie wyróżnia się na tle innych roślin dzięki niebieskim, kobaltowym kwiatach. Kwitnienie tej odmiany przypada na ciepłe miesiące letnie.
2. Scewola „Purple Haze” – ceniona za swoje fioletowo-niebieskie odcienie kwiatów. W zależności od warunków środowiskowych, może kwitnąć od późnej wiosny do wczesnej jesieni.
3. Scewola „Whirlwind Blue” – ta odmianą cechuje się intensywnym, błękitnym kolorem kwiatów. Kwitnie od późnej wiosny i zachwyca swoim wyglądem aż do zakończenia sezonu. 

Podsumowanie

Scewola to roślina, która doskonale sprawdzi się jako dekoracja balkonu, tarasu lub ogrodu. Piękne, wachlarzowate kwiaty przyciągają wzrok i są prawdziwym magnesem dla owadów zapylających. Uprawa i pielęgnacja scewoli nie wymagają specjalistycznej wiedzy ani umiejętności, co sprawia, że jest to roślina uniwersalna i dostępna dla każdego miłośnika zieleni. Właściwe podlewanie, regularne nawożenie oraz umiejętność zabezpieczenia rośliny na zimę to klucz do sukcesu w jej uprawie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *