Dlaczego lobelia usycha
Dom

Dlaczego lobelia usycha

Dwoisz się i troisz, a Twoja lobelia i tak uschła? Spokojnie, wiele osób boryka się z tym samym problemem. Dlatego, właśnie dla Was przygotowaliśmy artykuł, w którym postaramy się przedstawić potencjalne problemy z uprawą lobelii. Zaproponujemy praktyczne i sprawdzone rozwiązania, byś nigdy więcej nie dopuścił/a do takiej sytuacji!

Dlaczego lobelia może uschnąć?

Jest to problem wieloskładnikowy. Często uschnięcie lobelii jest spowodowane po prostu kumulacją kilku problemów. Przygotowaliśmy więc listę kilku najczęściej występujących powodów uschnięcia kwiatów:

1. Niewłaściwe nawadnianie -lobelia jest rośliną, która preferuje umiarkowaną wilgotność gleby. Zarówno nadmierna wilgoć, jak i susza prowadzą do więdnięcia i wysuszenia rośliny. Doprowadzi to też do przekwitłych kwiatów i przeschniętych liści. Pamiętaj więc, by podlewać lobelię regularnie i umiarkowanie.

2. Niewłaściwe oświetlenie – część odmian lobelii potrzebuje pełnego słońca lub częściowego cienia do prawidłowego rozwoju. Roślina zbyt długo wystawiona na bezpośrednie, upalne słońce zwiędnie. Zauważysz to, gdy jej liście staną się brązowe lub się przesuszą. Z drugiej strony, zbyt mało światła może spowodować, że roślina będzie słabo rosnąć i kwitnąć.

3. Choroby i szkodniki – Lobelia jest dość odporna na większość chorób i szkodników, ale nie jest na nie całkowicie odporna. Grzyby, takie jak mączniak czy rdza, mogą zaatakować roślinę, zwłaszcza jeśli gleba jest zbyt mokra lub warunki są zbyt wilgotne. Szkodniki, takie jak mszyce, mogą również szkodzić roślinie, powodując usychanie liści.

4. Błędy w pielęgnacji – zbyt intensywne nawożenie, może również prowadzić do usychnięcia lobelii. Zbyt duża ilość nawozu może „przypalić” korzenie, co prowadzi do uszkodzenia rośliny.

5. Nieodpowiednia gleba – Lobelia powinna być sadzona w wilgotnej ziemi, która jest żyzna i próchnicza. Należy też pamiętać, by gleba miała odpowiednią kwasowość (w zależności od gatunków – 5,5 – 6 pH).

Każda z tych kwestii może prowadzić do usychania rośliny. Tylko odpowiednia reakcja i działanie mogą zapobiec poważniejszym problemom i pomóc roślinie wrócić do zdrowia.

Sadzenie lobelii – o czym należy pamiętać?

Lobelie można sadzić bezpośrednio w gruncie, ale często lepsze efekty daje uprawa z rozsady. Wysianie lobelii najlepiej przeprowadzić wiosną, kiedy minie ryzyko przymrozków. Oto kilka kroków, które warto zastosować podczas sadzenia:

  1. Wybór miejsca – lobelia preferuje stanowiska słoneczne lub półcieniste. Dlatego warto wybrać dla niej takie miejsce w ogrodzie. Gleba powinna być dobrze zdrenowana, aby uniknąć zastojów wodnych.
  2. Przygotowanie gleby – gleba powinna być luźna i przepuszczalna. Warto dodać do niej kompostu lub organicznego nawozu, aby wzbogacić ją w składniki odżywcze.
  3. Sadzenie – rozstawa pomiędzy sadzonkami lobelii powinna wynosić około 15-20 cm, aby zapewnić roślinom wystarczająco dużo miejsca do rozwoju. Sadzonki należy umieścić w dołkach, tak głęboko, jak rosły w pojemnikach.
  4. Podlewanie – po posadzeniu, lobelie należy obficie podlać, aby zapewnić im odpowiedni start. Podczas późniejszej pielęgnacji lobelii pamiętajcie jednak, by jej nie przelewać.

Uprawa lobelii krok po kroku

Jak uprawiać lobelię, by jak najdłużej zdobiła nasz ogród? Oto instrukcja, która zdecydowanie ułatwi Wam cały proces:

  1. Rozpoczęcie – rozsadę lobelii rozpoczynamy od wysiewu nasion, które można przeprowadzić w domu, najczęściej w lutym lub marcu.
  2. Siew – nasiona lobelii są bardzo drobne. Wysiewamy je na powierzchni wilgotnej mieszanki ziemi do rozsady, nie przykrywamy ziemią, ponieważ potrzebują światła do kiełkowania. Pamiętajcie też, że rośliny należy sadzić w odpowiednich odległościach od siebie- przyjmuje się, że powinno się zachować przynajmniej 10 cm między każdym kwiatem.
  3. Warunki – rozsady utrzymujemy w temperaturze ok. 20 stopni Celsjusza i w miejscu dobrze doświetlonym. Po około 2 tygodniach powinny pojawić się pierwsze siewki.
  4. Pikowanie -gdy siewki dorosną na tyle, że będzie można je bezpiecznie przenieść, należy je przepikować do osobnych doniczek lub pojemników.
  5. Utwardzenie -przed wysadzeniem młodych roślin do gruntu, warto je utwardzić. Oznacza to stopniowe przyzwyczajanie ich do warunków na zewnątrz, zaczynając od krótkiego czasu na świeżym powietrzu, stopniowo zwiększając jego długość.
  6. Wysadzanie –wysadzanie rozsady do rabatów (miejsc wyznaczonych na kwiaty dekoracyjne) przeprowadzamy po ustąpieniu mrozów, zwykle w maju. Przed wysadzeniem, kwiaty dobrze jest obficie podlać.

Jak podlewać lobelię?

Lobelie lubią wilgoć, ale nie znoszą nadmiernego nasycenia wodą. Idealne jest podłoże, które jest stale wilgotne, ale nie mokre. Podlewanie powinno być umiarkowane, ale regularne. Szczególnie w okresie letnim, kiedy temperatura wzrasta i gleba szybciej wysycha. W chłodnych miesiącach, kiedy rośliny rosną wolniej, nawadnianie można ograniczyć. Zawsze jednak warto sprawdzić wilgotność gleby przed podlaniem. Można to zrobić wkładając palec w ziemię – jeśli powierzchnia jest sucha, ale gleba poniżej jest wilgotna, nie ma potrzeby podlewania. Podlewanie zbyt rzadkie może powodować, że lobelia zwiędnie, natomiast zbyt częste może prowadzić do gnicia korzeni i wystąpienia chorób grzybiczych. Utrzymanie równowagi jest tu kluczowe.

Lobelia na balkonie, o co należy zadbać? 

Jeśli nie macie ogrodu, a na balkonie lub tarasie nadal jest trochę miejsca, możecie się zastanowić nad lobelią przylądkową (lub inaczej – „stroiczką”). Jest to odmiana, którą można sadzić w donicach czy skrzynkach balkonowych. W zależności od Waszych potrzeb, możecie zdecydować się na lobelię zwisającą, lub rosnącą do góry.

O czym należy więc pamiętać sadząc ten kwiatek w donicy lub skrzynce?

  1. Sadzenie tej odmiany powinno się odbywać w drugiej połowie maja, by zminimalizować ryzyko wiosennych przymrozków.
  2. Nasłonecznione i cieplutkie miejsce pozwoli roślinie się prężnie rozwijać – w końcu jest to roślina pochodząca z Afryki Południowej.
  3. Odpowiednie podlewanie – było to już poruszane kilka razy, ale jest to jedna z najbardziej istotnych rzeczy – lobelia potrzebuje wilgotnego podłoża! Ale za żadne skarby nie może stać w wodzie!
  4. Wystarczająco dużo miejsca – przeznaczcie jak najwięcej miejsca, by kwiaty mogły swobodnie rosnąć. Szczególnie w przypadku tych wiszących kwiatów – nic nie może im przeszkadzać we wzroście!
Lobelia na balkonie, o co należy zadbać 

Jak pielęgnować lobelię, by zawsze była zdrowa i piękna?

Lobelie w zasadzie kwitną przez większość sezonu letniego. Stały rozkwit można wspomóc stosując technikę zwaną przycinaniem lub „deadheading’iem”. Polega to na usuwaniu przekwitłych kwiatów, co skłania roślinę do produkcji kolejnych pąków kwiatowych. Przycięcie pąków pomaga lobelii powtórnie zakwitnąć. Jak to zrobić? Po przekwitnięciu pierwszych kwiatów, usuń starannie przekwitłe pędy – nożyczkami lub sekatorem ogrodowym.

Pamiętaj, że lobelia to roślina jednoroczna, co oznacza, że kwitnie, produkuje nasiona i umiera w ciągu jednego sezonu. Okres kwitnienia szacuje się na od początku czerwca, aż do pierwszych przymrozków. Przycinanie pomoże wydłużyć ten okres, przez co będziesz mógł/a cieszyć się bujnymi kwiatami lobelii przez dłuższy czas!

Podsumowując

Odpowiednia pielęgnacja lobelii jest kluczem do jej zdrowego wzrostu i obfitego kwitnienia. Należy zadbać o odpowiednie miejsce i glebę poprzez regularne, ale umiarkowane podlewanie oraz właściwe nawożenie. Musicie też dbać o optymalne warunki naświetleniowe, by nie przesuszyć listków. Monitorujcie też, czy roślina nie została zaatakowana przez najróżniejsze choroby, grzyby czy szkodniki. Jeśli weźmiecie sobie do serca nasze porady, to z pewnością będziecie się cieszyć lobelią, która kwitnie długo, zdrowo i wygląda przepięknie!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *